Na ceste k UMENIU ZVUKU sonicART | Umenie hluku

sonicART
sonicART

LINKY:

Na ceste k UMENIU ZVUKU sonicART | Prológ

Na ceste k UMENIU ZVUKU sonicART | Umenie zvuku

Na ceste k UMENIU ZVUKU sonicART | Umenie hluku

Na ceste k UMENIU ZVUKU sonicART | sonicART

Na ceste k UMENIU ZVUKU sonicART | Diskusia

Na ceste k UMENIU ZVUKU sonicART | Umenie hluku

 • Doba ne-elektrická |
 • Manifest umenia hluku (L’ARTE DEI RUMORI) |
 • Doba elektrická | Hľadanie zvukového objektu |
 • Elektroakustická hudba |
 • John Cage – Budúcnosť hudby: Credo (1937) |

Doba ne-elektrická

Snáď jeden z najvýznamnejších vynálezov v umení zvuku a jeho dizajnovania je počiatok využívania pomerne jednoduchých mechanických technológií. Jeho skutočný význam však nespočíva ani tak v technológiách ako v myšlienkach, ktoré tieto technológie so sebou automaticky priniesli.
Umenie hluku sa zapísalo do dejín vo forme manifestu (1913), v liste, ktorý napísal maliar Luigi Russolo svojmu priateľovi Francescovi Pratellovi. Russolo tu vyslovuje názor, že by nemali existovať žiadne rozdiely medzi zvukmi, ktoré sú výsostne inštrumentálne a tými, ktoré prichádzajú z ulice, z priemyslu či okolitého sveta.
Luigi Russolo naznačuje, že všetky tieto zdroje zvuku by mali byť začlenené do vytvárania novej hudobnej formy. Zaujímavé je, že nenavrhuje novú formu umenia, ktorá je založená na zvuku. Čo navrhuje, je jednoducho rozšírenie existujúcich postupov v oblasti hudby, čo je myšlienka, ktorej aktuálnosť trvá až do súčasnosti.
V roku 1913 však neboli vyvinuté technológie, ktoré by umožnili manipulácie s reálnymi zvukmi v hudobnom prevedení preto Luigi Russolo vytvoril sériu mechanických strojov, známych hlukových intonátorov – Intonarumori.
Neboli to teda technológie, ktoré otvorili nové tvorivé možnosti, ale vízia rozšírenia novej zvukovosti. Týmto počinom sa položil základ pre nové disciplíny akými sú umenie zvuku (sonicART) a zvukový dizajn (Sound design, Sónický dizajn).

Manifest umenia hluku (L’ARTE DEI RUMORI)

„… Za starých čias bol život tichý. V 19. storočí sa s vynálezom strojov narodil hluk. Dnes hluk triumfuje a zvrchovane vládne ľudským zmyslom. V 18. storočí by ľudské ucho nemohlo zniesť disonancie niektorých akordov, produkovaných dnešným moderným orchestrom, trojnásobným oproti orchestrom vtedajším. Ale naším ušiam, ktoré sú zvyknuté na moderný svet, tak bohatý na rozličné hluky, sa tieto disonancie nielen páčia, ale vyžadujú stále silnejšie akustické zážitky. Musíme sa vymaniť z úzkeho okruhu čistých hudobných zvukov a dobiť nekonečnú rozmanitosť hlukov zvukov …

Záver
Futuristickí hudobníci musia ustavične rozširovať a obohacovať pole zvuku. Naše zmysly to potrebujú.
Preto vyzývame mladých hudobníkov s nadaním a odvahou, aby pozorne načúvali všetkým hlukom, aby si mohli uvedomiť rozmanité rytmy, z ktorých sa skladajú, ich hlavný tón a ich vedľajšie tóny. Porovnaním rôznych zafarbení hlukov s hudobnými tónmi sa potom presvedčia, o koľko sú tieto hluky početnejšie ako čisté tóny.
Naša rastúca vnímavosť, ktorá si už získala futuristický zrak, bude potom mať aj futuristický sluch. Motory a stroje našich priemyselných miest môžu byť zrazu rozumne naladené, aby z každej továrne robili opojný orchester hlukov.
Predkladám tieto svoje názory, môj drahý Pratella, Vášmu futuristickému géniovi a vyzývam Vás, aby ste o nich so mnou diskutovali. Nie som profesionálny hudobník; nemám preto žiadne akustické predsudky a nezložil som tiež nič, čo by som musel hájiť. Som futuristický maliar, ktorý premieta do umenia, ktoré študoval, svoju túžbu obrodiť všetky veci. Pretože som odvážnejší ako môže byť profesionálny hudobník, zabúdam na svoju zdanlivú nepríslušnosť a v presvedčení, že odvaha robí všetky veci zákonitými a všetky veci možnými, napadla mi idea veľkej obrody hudby Umením hluku. Miláno 11. marca 1913, Luigi Russolo”10

Doba elektrická | Hľadanie zvukového objektu

Prichádza nielen nová skúsenosť so zvukom, ale i s jeho vnímaním. Disonancia sa stáva bežným akustickým javom. Problém je v hľadaní nového hudobného poriadku. Kde sú kódy tvorivosti a kde sú základné princípy ľudského prejavu v hudbe?
Seriózny zvukový dizajn a s ním spojené umenie zvuku (sonicART) trpezlivo čakali na príchod flexibilného pamäťového zariadenia, ktoré by dokázalo zvuk uchopiť, uložiť, zapamätať a neskôr opätovne prehrať. Tieto možnosti sú skvelou príležitosťou na definovanie zvukového objektu ako základného kameňa umenia zvuku.11

Elektroakustická hudba

Skladatelia boli fascinovaní novými zvukovými možnosťami, aké ponúkali najrôznejšie manipulácie so zvukom. Niektorí hudobníci sa zamerali len na čistú prácu s konkrétnym zvukom, ako napr. Pierre Schaeffer, ktorý experimentoval s montážou zvukových elementov do výsledných nových foriem. Pierre Schaeffer bol skladateľom, filozofom, inžinierom, umelcom, ktorý konal a myslel inak ako ostatní, pionier nového pokusu o definovanie objektového chápania kompozície ako procesu novej hudby. Bol to odvážny vynálezca novej zvukovosti, experimentoval s využívaním gramofónu, nepoužíval ho ako zariadenie na prehrávanie umelohmotných platní, ale ako zvukový zdroj – generátor už zaznamenanej hudby. Experimentoval aj so zvukovou slučkou (dnes tomu hovoríme loop) ako zvukovým objektom. Pre určité skupiny súčasných umelcov je starým otcom elektroniky.
Spolu so svojimi spolupracovníkmi je Pierre Schaeffer zakladateľom nových pojmov, akými sú Musique concrète, akuzmatická hudba, Kino pre uši …
Okrem magnetofónov sa v tejto dobe konštruujú unikátne zvukové zariadenia, ktoré sú predchodcami dnešného virtuálneho sveta digitálnych syntezátorov. Elektronický zvuk vzniká komplexnou syntézou a manipuláciou zvukov. Tento smer novej hudby sa najviac rozvíja v Nemecku v štúdiu v Kolíne. Karlheinz Stockhausen tiež používa vo svojich kompozíciách zvukovosť syntézy elektronického zvuku.
Jednou z najvýznamnejších postáv umenia zvuku je však John Cage. Jeho dielo sa vinie cestami rôznych médií súčasne. V roku 1986 dostal v Kalifornii zvláštnu cenu – Doctor of All the Arts.

John Cage – Budúcnosť hudby: Credo (1937)

„… Ak má slovo „hudba“ zostať posvätným a vyhradeným pre nástroje 18. a 19. storočia, môžeme ho nahradiť zmysluplnejším pojmom: Organizácia zvukov …
… Zvláštnou výsadou elektrických nástrojov bude úplné ovládnutie spektra tónu (na rozdiel od ruchov) a poskytnutie tónov ľubovoľnej frekvencie, amplitúdy a trvania …
… AK V MINULOSTI EXISTOVAL PROTIKLAD MEDZI DISONANCIOU A KONSONANCIOU, V BLÍZKEJ BUDÚCNOSTI BUDE MEDZI HLUKOM A TAKZVANÝMI HUDOBNÝMI ZVUKMI. SÚČASNÉ METÓDY PÍSANIA HUDBY, PREDOVŠETKÝM TIE, KTORÉ PRACUJÚ S HARMÓNIOU A JEJ VZŤAHOM KU KONKRÉTNYM POSTUPOM V ZVUKOVOM POLI, SA STANÚ PRE SKLADATEĽA ODŤAŽITÝMI, KEĎŽE BUDE POSTAVENÝ PRED CELÉ ZVUKOVÉ POLE …
… Kým sa tak stane, bude potrebné zriaďovať centrá experimentálnej hudby. Budú v nich nové materiály, oscilátory, generátory, prístroje k zosilneniu tichých zvukov, filmové fonografy … Vzniká tak nová organizácia zvukov pre mimohudobné účely (divadlo, tanec, rozhlas, film) …

VERÍM, ŽE POUŽÍVANIE HLUKOV
NA TVORBU HUDBY
JE PRINCÍPOM ORGANIZÁCIE ALEBO SCHOPNOSŤOU ČLOVEKA MYSLIEŤ” 12
”10 MAFFINA 1978 (preložil autor).
”11 Technológia magnetického záznamu sa v tej dobe tak zdokonalila, že dochádza ku konštrukcii prvých modelov magnetofónov. Dokonalým nástrojom bol až magnetofón, ktorý mal svoju verejnú premiéru na Berlínskom veľtrhu rozhlasu v roku 1935. Táto forma pamäte – magnetického záznamu sa používala až do konca 20. storočia, kedy ho zatienil digitálny záznam.
”12 CAGE 1961 (preložil autor s pomocou prekladu Beaty Havelskej, 1992)

– Juraj ĎURIŠ –

276 Trackbacks / Pingbacks

 1. Netflix bez VPN
 2. Netflix
 3. projectio
 4. moskva psiholog online
 5. psy online
 6. DPTPtNqS
 7. D6tuzANh
 8. Øêàëà òîíîâ
 9. Shkala tonov
 10. russianmanagement.com
 11. chelovek-iz-90-h
 12. 3Hk12Bl
 13. 3NOZC44
 14. 01211
 15. hd-tor-2022
 16. hdorg2.ru
 17. Psikholog
 18. netstate.ru
 19. Link
 20. Link Shortener Amazon
 21. tor-lyubov-i-grom.ru
 22. psy
 23. chelovek soznaniye mozg
 24. bit.ly
 25. cleantalkorg2.ru
 26. bucha killings
 27. War in Ukraine
 28. Ukraine news – live
 29. site
 30. UKRAINE
 31. stats
 32. mir dikogo zapada 4 sezon 4 seriya
 33. film.8filmov.ru
 34. filmgoda.ru
 35. sY5am
 36. Dom drakona
 37. JGXldbkj
 38. aOuSjapt
 39. video-2
 40. sezons.store
 41. socionika-eniostyle.ru
 42. spytostyle.com
 43. Lincoln Georgis
 44. جامعة المستقبل
 45. جامعة المستقبل
 46. fue
 47. future university egypt
 48. fue
 49. future university egypt
 50. fue
 51. fue
 52. جامعة المستقبل
 53. fue
 54. Natraj Pencil Packing Job
 55. جامعة المستقبل
 56. fue
 57. rack crossfit
 58. leg press
 59. butterfly muscu
 60. leg curl assis
 61. chat to strangers
 62. reputation defenders
 63. Madelyn Monroe MILF
 64. soft skills
 65. cheap-premium-domains
 66. Write My Assignment
 67. Do My Assignment For Me
 68. Get Assignment Help
 69. Homework help online
 70. Bingo Blitz cheat francais
 71. Roblox xbox one cheats
 72. nudes
 73. onlyfans leaked
 74. Lost Keys
 75. foot cream
 76. valentine gift for her
 77. valentine pillow
 78. Vodafone Mobil ödeme bozdurma
 79. Aussie Porn Stars
 80. lock repair
 81. Dragonscape Adventure hack 2022
 82. 8 Ball Pool 2020
 83. Hero Wars gameplay
 84. مجله اوپسی
 85. Emergency locksmith
 86. diseño de paginas web
 87. Click Here
 88. Click Here
 89. Click Here
 90. Puzzles and Survival 2022
 91. Cookie Run Kingdom cheat tool
 92. 카지노사이트
 93. Click Here
 94. Click Here
 95. allure beauty
 96. allure beauty box
 97. allure beauty box
 98. allure beauty box
 99. ThredUp Haul
 100. Allure Beauty Box
 101. Valentine's Day HAUL
 102. 80f to c
 103. omnivit
 104. budgies
 105. hand feeding formula
 106. 카지노사이트
 107. Click Here
 108. Click Here
 109. jagojp
 110. Click Here
 111. Click Here
 112. Click Here
 113. Click Here
 114. Click Here
 115. Click Here
 116. Click Here
 117. Click Here
 118. best beauty 2023
 119. Click Here
 120. best beauty 2023
 121. allure beauty box
 122. allure beauty box
 123. allure beauty box
 124. allure beauty box
 125. Click Here
 126. beauty reviews 2023
 127. beauty reviews 2023
 128. allure January
 129. beauty reviews 2023
 130. allure best products
 131. Click Here
 132. Click Here
 133. Click Here
 134. Click Here
 135. moveit studio
 136. robotics case study
 137. Click Here
 138. Reputation Defenders
 139. Click Here
 140. Click Here
 141. Click Here
 142. Reputation Defenders
 143. Reputation Defenders
 144. Reputation Defenders
 145. Reputation Defenders
 146. Click Here
 147. Reputation Defenders
 148. Click Here
 149. Click Here
 150. Play Together cheats android
 151. Drakensang Online hack proof
 152. Click Here
 153. Genshin Impact cheat france
 154. Click Here
 155. Click Here
 156. Click Here
 157. emigrar a Canada
 158. Click Here
 159. Click Here
 160. Click Here
 161. Click Here
 162. Click Here
 163. Click Here
 164. Click Here
 165. Click Here
 166. 바카라게임사이트
 167. grand rapids teeth whitening
 168. grand rapids dentist
 169. Click Here
 170. https://gquery.org/
 171. Click Here
 172. Click Here
 173. Click Here
 174. 실시간슬롯사이트
 175. Click Here
 176. Click Here
 177. Click Here
 178. 카지노사이트
 179. Click Here
 180. Click Here
 181. Click Here
 182. Click Here
 183. Click Here
 184. Click Here
 185. Click Here
 186. latest refer and earn apps
 187. earning apps
 188. Click Here
 189. Click Here
 190. Click Here
 191. Click Here
 192. Click Here
 193. Click Here
 194. Click Here
 195. Click Here
 196. Click Here
 197. Click Here
 198. Click Here
 199. Click Here
 200. House Warming Flowers
 201. visningsstädning
 202. visningsstädning
 203. 카지노 게임 온라인
 204. 무료 카지노 게임
 205. GBP Bank Account Create
 206. league of legends iron accounts
 207. iron lol account oce
 208. Share Referral Code or Link
 209. top startup books
 210. free website for small business
 211. Terra Luna
 212. Google reviews
 213. casinos
 214. reputation defenders
 215. vsovezdeisrazu
 216. 온라인슬롯사이트
 217. dad joke meme
 218. 2023 Books
 219. Which laptop brand is the best for professionals
 220. marriage records
 221. census records
 222. Bokep
 223. gratis annonsering
 224. gratis annonser
 225. gratis annonse
 226. IRA Empire
 227. traveling sons
 228. little kids stuff
 229. little kids stuff
 230. traveling sons
 231. sons games
 232. commute bags
 233. isla mujeres golf cart rental
 234. renta de carritos de golf en isla mujeres
 235. Solid Wood Bench
 236. Solid Wood Bed
 237. Solid Wood TV Unit
 238. sex doll shop
 239. TPE sex doll
 240. how to bet on football
 241. berita tentang crypto
 242. Fishing Clash Cheats 2022
 243. Shadow Fight 3 generator online 2020
 244. Fishdom ios
 245. Chirurgie esthétique Tunisie
 246. Chirurgiens esthétique Tunisie
 247. National Chi Nan University
 248. best startup books
 249. 30 60 90 Triangles
 250. Jaipur group tour
 251. Sky view dubai
 252. merle french bulldog
 253. merle french bulldog
 254. top cbd brand
 255. dog breeder french bulldog
 256. Prof. Dr. Nabil Bissada
 257. University progress and development
 258. top university egypt
 259. fue
 260. library subject guides
 261. ???????? ???????
 262. MBA in FUE
 263. Political Science
 264. التميز الأكاديمي
 265. Ovens
 266. Graduate programs at future university
 267. Maillot de football
 268. Maillot de football
 269. SEOSolutionVIP Fiverr
 270. SEOSolutionVIP Fiverr
 271. SEOSolutionVIP Fiverr
 272. SEOSolutionVIP Fiverr
 273. binario luci led
 274. exercice epaules machine
 275. squat avec barre
 276. rotary torso

Comments are closed.